Rosnący koszt nowych urządzeń chłodniczych sprawia, że alternatywy w postaci używanych podzespołów zyskują zarówno w oczach użytkowników, jak i firm serwisowo-montażowych.

Szczególnie duże różnice widoczne są w przypadku dużych urządzeń, których ceny sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Zwłaszcza w ich przypadku dbanie o serwis chłodniczy jest priorytetowy, ponieważ zaniedbanie go prowadzi do poniesienia ogromnych kosztów, których można było uniknąć. W Internecie można znaleźć mnóstwo propozycji na: sprężarki, skraplacze, chłodnice, chillery, a nawet automatykę. Sprzedawcy kuszą nie tylko niską ceną, ale również zapewnieniem o dobrym stanie technicznym (wykonanymi przeglądami) i gwarancją. Czy faktycznie używane urządzenia chłodnicze są opcją godną uwagi?

Oczekiwania, a rzeczywistość

Niewątpliwie istotną kwestią, z której zdać trzeba sobie sprawę jest fakt, że znaczna część urządzeń oferowanych na aukcjach to urządzenia kilkunastoletnie (rzadziej kilkuletnie). Większość z nich nie posiada historii serwisowej, a co za tym idzie nieznany jest dokładny stan techniczny. Większość dostawców sprawdza urządzenia (głównie sprężarki) pod kątem możliwości rozruchu, bez dokładnej weryfikacji stanu technicznego. Skupianie się tylko na ogólnym stanie urządzenia i brak wiedzy o przebytych serwisach chłodniczych prowadzi do szeregu niechcianych i kosztownych niespodzianek. W przypadku sprężarek, chłodnic, czy skraplaczy, wraz z ich wiekiem następuje spadek sprawności spowodowany zużyciem mechanicznym (sprężarki) lub/i zabrudzeniami oraz utlenianiem (chłodnice,skraplacze). Automatyka chłodnicza, a w szczególności wszelkiego typu czujniki, presostaty,styczniki itd. również podlegają procesowi zużycia. Nie ma zatem gwarancji bezawaryjnej pracy. Niektóre z urządzeń zaniedbanych pod kątem serwisu, wymagają remontu już w momencie zakupu, co wiąże się z dodatkowymi sporymi kosztami, które na pewno prędzej czy później dadzą o sobie znać. Warto także wziąć pod uwagę zwiększające się wymagania prawne dotyczące instalacji chłodniczych oraz zgodność urządzeń z nowymi czynnikami. W chłodnictwie, jak w życiu, lepiej nie chodzić na skróty.

Sposób użytkowania - konieczność właściwego wyboru

Podczas podejmowania decyzji, dotyczącej zakupu używanego sprzętu chłodniczego, trzeba uwzględnić sposób eksploatacji instalacji. W przypadku układów mocno obciążonych, odpowiedzialnych za funkcjonowanie firmy należy brać pod uwagę wyłącznie urządzenia nowe lub profesjonalnie regenerowane a następnie systematycznie serwisowane, gdyż prawdopodobieństwo ich awarii jest niewielkie. Ewentualne awarie z kolei są w tym przypadku proste do zredukowania. Przy zakupie tańszego urządzenia, awaria (która jest tu całkiem możliwa) i usunięcie jej skutków, znacząco przekroczy "oszczędności" poczynione przy zakupie. Szczególnie mowa tutaj o układach, gdzie procesy chłodzenia są procesami ciągłymi. Dla instalacji lekko obciążonych, użytkowanych okresowo zakup np. używanej sprężarki chłodniczej w dobrym stanie jest ekonomicznie uzasadniony i nie stanowi aż tak dużego ryzyka, jednakże regularnie wykonywany serwis  warunkuje dalsze "życie" takiego urządzenia. 

Urządzenia chłodnicze używane - zalety nad innymi rozwiązaniami

Rozważając korzyści wiążące się z zakupem używanego sprzętu chłodniczego warto mieć na uwadze kilka niewątpliwych zalet, które czasem stanowią swego rodzaju przewagę nad zakupem nowej sprężarki lub regenerowanej. Poza niską ceną zaletą jest dostępność. Niektóre modele sprężarek i chłodnic są bardzo trudno dostępne w hurtowniach, a czas oczekiwania potrafi sięgać kilkunastu tygodni. W przypadku sytuacji awaryjnych zastosowanie "używki" staje się zatem koniecznością. Dla starszych instalacji to również warunek być, albo nie być. Zdarza się, że dany typ podzespołu nie jest w danej wersji produkowany i jest dostępny tylko na rynku wtórnym. Montaż innego rozwiązania mógłby oznaczać kosztowne modyfikacje. Ewentualnie kolejną zaletą jest fakt, że używane urządzenia chłodnicze, które były poddane należytej regeneracji są znacznie tańsze od urządzeń nowych, przy podobnej sprawności i stopniu bezawaryjności. Niemniej jednak o ile jest to możliwe, zakup nowej sprężarki chłodniczej jest rozwiązaniem bezkonkurencyjnym. Końcowa decyzja powinna zatem uwzględniać szereg uwarunkowań, w szczególności sposób użytkowania. Z pozoru niższa cena zakupu w efekcie końcowym bardzo często prowadzi do poważnych strat. W przypadku urządzeń chłodniczych należy uruchomić myślenie strategiczne, dalekosiężne. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia szeregu problemów ze strony układów chłodniczych, przeprowadzamy kompleksowe przeglądy, serwis, konserwację, czy remonty urządzeń chłodniczych takich jak: sprężarki, chillery itp. 

Poznaj naszą ofertę